top of page

Galeria wydarzeń

"Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego ranka z niespokojnych snów, stwierdził...

... że zamienił się w łóżku w potwornego robaka. Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra. Liczne, w porównaniu z dawnymi rozmiarami, żałośnie cienkie nogi..."


Równo 8 dni temu, 30 listopada 2017 na deskach Teatru Rondo zagraliśmy spektakl "Przemiana" Franza Kafki, w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. To, co widzowie obejrzeli na scenie, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dni spędzone na warsztatach, próbach, tworzeniu scenografii - to już za nami, czas na małe podsumowanie. Projekt "Teatr Wielu Pokoleń" realizowany był przez nas przez prawie cały rok. Uczestników projektu, grupę seniorów, zebraliśmy właściwie zaraz po ogłoszeniu rekrutacji. Pracę warsztatową zaczęliśmy w kwietniu - wybór materiału, spotkania z reżyserem, rozmowy.. w końcu decyzja - Franz Kafka i "Przemiana". To przejmująca opowieść o człowieku zamienionym w żuka, dramacie rodziny, w końcu o odrzuceniu i wyparciu. Pierwsze nieśmiałe przymiarki do scenariusza rozpoczęliśmy od razu.


Praca warsztatowa nie należała do łatwych. Dotykaliśmy różnych obszarów - uczestnicy wzięli udział w warsztatach scenograficznych, w trakcie których powstała scenografia do spektaklu. Próbowali też swoich sił w charakteryzacji. Pod okiem Kamili Salwiak nasi seniorzy szlifowali swoje umiejętności charakteryzatorskie. Warsztaty aktorskie były jednak najbardziej wymagającymi ze wszystkich. Pod okiem Mieczysława Giedrojcia uczestnicy projektu doskonalili ruch sceniczny, ćwiczyli także dykcję i emisję głosu.


Czas jak zwykle pędził na złamanie karku. Ani się obejrzeliśmy, a ciepłe popołudnia warsztatowe zamieniły się w długie zimne wieczory w teatralnej sali. Próby trwały przez całą jesień. Powstał scenariusz, aktorzy rozpoczęli pracę nad rolami - zarówno indywidualną, sam na sam z reżyserem, jak i w grupach. Tylko oni sami mogliby powiedzieć ile czasu, poświęcenia, litrów potu i wyrzeczeń kosztowała ich ta praca - a zaręczamy, że łatwo nie było. Każdy kto kiedyś mierzył się na scenie z podobną literaturą, zapewne to zrozumie. A skoro już przy aktorach jesteśmy - nie sposób przecież o Was nie wspomnieć - to olbrzymia przyjemność pracować z takimi pasjonatami jak Wy! Wprowadziliśmy na scenę osoby z przeróżnych grup wiekowych. Olbrzymie podziękowania płyną do naszych Seniorów! Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku wystawił bardzo silne kandydatury. Wkład i zaangażowanie, które Państwo wnieśli był odczuwalny na scenie. Bardzo dziękujemy za poświęcenie czasu, a często i prywatnych planów, aby doprowadzić ten spektakl do premiery. W spektaklu zagrali: Janina Pietrasiewicz - Chudy, Halina Staniszewska, Halina Szuryn, Jerzy Zellma, Dorota Staszewska, Zofia Tomiczek, Piotr Igor Salata, Małgorzata Burjan, Jacek Szuba, Marcin Dadel, Kacper Firkowski, Tomasz Jonatowski, Kamila Salwiak.

Oprawę muzyczną stworzył Tomasz Giczewski.

Poniżej galeria zdjęć z prób oraz spektaklu.


Warsztaty za nami. Premiera zaliczona, kurtyna opadła. Koniec?

Jedynie pozorny. To, co pokazaliśmy 30 listopada, to jedynie kamień przy drodze, którą musi odbyć "Przemiana", aby stać się spektaklem godnym nazwiska autora.

Trudny i wymagający temat, nad którym zamierzamy pracować nadal, rozwijając i udoskonalając istniejące już rozwiązania. Pozostaje nam tylko życzyć sobie pracy w niezmienionym składzie!


Starsze posty
bottom of page