Fundacja Indygo

Biuro:

Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej

Pokój 15

Ul. Niedziałkowskiego 6

76-200 Słupsk

nr konta: 56203000451110000004012860

Męska Szopa:

Ul. Wyspiańskiego 11

76-200 Słupsk

Please reload

Starsze posty

Kartka z kalendarza - dzień 32, 33 i 34 - Powstanie Warszawskie

Niemcy wiedzą o krytycznej sytuacji obrońców Starego Miasta. Rzucają się do generalnego szturmu na wszystkich odcinkach. Liczne grupy wroga przenikają na Rynek Starego Miasta. Rażeni pociskami ze wszystkich stron – uchodzą, zostawiając wielu zabitych. Oddziały niemieckie wdzierają się na ul. Długą, atakując gmach Archiwum Głównego Akt Dawnych, w którym mieści się komenda Starówki. W bezpośredniej walce bierze również udział dowództwo z ppłk Karolem Ziemskim „Wachnowskim” na czele  2000. osób, w tym wielu rannych, ginie pod gruzami zbombardowanych kościołów św. Jacka, św. Marcina i Sakramentek. W nocy grupa „Zośki” maszeruje zwartym szykiem przez Ogród Saski obok nieprzyjacielskich stanowisk i przeskakuje ulicę Królewską (na stronę polską). Ubranych w panterki i zdobyczne hełmy Niemcy biorą za swoich. W nocy zapada decyzja ewakuacji do Śródmieścia i na Żoliborz kanałami żołnierzy z bronią i bez broni, lżej rannych oraz części ludności cywilnej Starówki. Wieczorem, po 32. dniach walki, 50. osobowymi grupami siły zbrojne Starówki wchodzą do włazów kanałowych na pl. Krasińskich i ul. Daniłowiczowskiej. Do Śródmieścia przechodzi grupa złożona z lekko rannych i oddziałów gospodarczych, razem ok. 3000. żołnierzy, oraz grupa bojowa w liczbie ok. 1500. powstańców.

 

 

 

 

Powstańcza Warszawa dzieli się teraz na trzy, całkowicie odizolowane od siebie, ośrodki oporu: Mokotów, Śródmieście i Żoliborz.  Śródmieście przejściami przy Ordynackiej i Foksal łączy się z Powiślem oraz poprzez ulicę Książęcą z Powiślem czerniakowskim.  Przez cały dzień silne ostrzeliwanie i bombardowanie przeżywa Powiśle. Znak to, że kolejnym etapem niemieckiego planu jest próba odsunięcia polskich oddziałów od Wisły. Niemieckie oddziały Dirlewangera i Schmidta przypuszczają atak na Powiśle i Śródmieście Północne. Falowe naloty i ostrzał artyleryjski kładą w gruzy ulice Śródmieścia północnego, szczególnie Świętokrzyską, Jasną, Moniuszki, Złotą, Marszałkowską.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjątkowe kartki z kalendarza! Tylko u nas możecie przeczytać wydarzenia ze wszystkich 63 dni Powstania Warszawskiego. Sprawdzajcie codziennie!

 

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Please reload

Galeria wydarzeń