top of page

Galeria wydarzeń

Kartka z kalendarza - dzień 30 i 31 - Powstanie Warszawskie

Atak powstańców od strony Starówki kończy się niepowodzeniem, Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Stare Miasto. W nocy dokonano nieudanej próby przebicia się oddziałów Grupy „Północ” ze Starego Miasta do Śródmieścia. Oddział kpt „Motyla” dokonuje desantu kanałowego na plac Bankowy. Niemców nie udaje się zaskoczyć. Niepowodzeniem kończą się też ataki od strony Starówki. Od strony Śródmieścia oddziały „Zagończyka” na jakiś czas opanowują Hale Mirowskie i koszary na Ciepłej. W sumie w tej akcji ginie lub odnosi rany 300. powstańców – jedynie 60. się udaje przedrzeć następnej nocy przez Ogród Saski na pozycje polskie przy ulicy Królewskiej.

Od rana Niemcy rozpoczęli generalny szturm na Starówkę, wsparty artylerią i lotnictwem, wykonany na wszystkich kierunkach. Powstańcy tracą pozycje w zakładach „Fiata” i na ul. Zakroczymskiej. W zbombardowanym Pasażu Simonsa (róg Nalewek i Długiej) ginie około 300. osób, w tym 120. żołnierzy batalionu „Chrobry I”. Niemcy wywożą z Pruszkowa do obozu koncentracyjnego Stutthof około 3100. osób, w tym powstańców.

Wyjątkowe kartki z kalendarza! Tylko u nas możecie przeczytać wydarzenia ze wszystkich 63 dni Powstania Warszawskiego. Sprawdzajcie codziennie!


Starsze posty
bottom of page