top of page

Galeria wydarzeń

Kartka z kalendarza - dzień 26 i 27 - Powstanie Warszawskie

26 SIERPIEŃ 1944

Sobota

imieniny Kosmy, Damiana wsch. sł. 6.44; zach. sł. 18.42; śr. temp. powietrza 10°C zachmurzenie duże, opady deszczu; stan wody w Wiśle 49 cm


Atak Niemców koncentruje się na Mokotowie, w pozostałych dzielnicach panuje względny spokój. Zmasowany szturm nieprzyjacielski doprowadza do rozbicia sił powstańczych na Mokotowie, których straty przekraczają już 70 procent. Obrońcy ściśnięci zostają w obszarze między Kazimierzowską, Ursynowską, Puławską i Różaną. W godzinach popołudniowych podczas lokalnego zawieszenia broni, opuszcza Mokotów około 9000. osób spośród ludności cywilnej. Ppłk Józef Rokicki nie otrzymawszy odpowiedzi na depeszę z prośbą o zezwolenie na ewakuację Mokotowa zaczyna wycofywać kanałami oddziały do Śródmieścia.

Rozpoczyna się ewakuacja kanałami. Jako pierwsi do włazu na ul. Wiktorskiej wchodzą ranni żołnierze z oddziału „Radosława”, którzy trzy dni temu przyszli na Mokotów z Powiśla Czerniakowskiego. Wkrótce okazuje się, że kanał pod Wiktorską jest zasypany, wyszukuje się więc nową podziemną drogę odwrotu. W nocy z 26. na 27. września, włazem przy ul. Szustra schodzą do kanału przeznaczone do ewakuacji oddziały oraz dowództwo i sztab Mokotowa. Nie wszyscy dochodzą do Śródmieścia. Niemcy wrzucają do kanału granaty z gazem, karbid i trujące chemikalia. Piętrzą też wodę w kanale.
Niemcy rozstrzeliwują prawie 100. powstańców wychodzących z kanału przy ul. Chocimskiej na Mokotowie. W Śródmieściu, na ul. Łuckiej dochodzi do pierwszego spotkania powstańców z parlamentariuszami niemieckimi na temat rokowań kapitulacyjnych.


Wyjątkowe kartki z kalendarza! Tylko u nas możecie przeczytać wydarzenia ze wszystkich 63 dni Powstania Warszawskiego. Sprawdzajcie codziennie!Starsze posty
bottom of page