top of page

Galeria wydarzeń

Listopad końcem sezonu, czyli rok 2017 w Fundacji Indygo.

Aż zajrzeliśmy do słownika: "Sezon - okres, kiedy coś się odbywa, czas o szczególnie sprzyjających warunkach do określonej działalności, wykonywania pewnych czynności itp. " Z reguły używamy tego określenia do opisania prędzej lub później kończącego się sezonu letniego, w którym to natężenie imprez i animacji sięga zenitu. Rok 2017 był jednak wyjątkowy pod tym względem, bo nie zwalnialiśmy tempa aż do listopada! Przeczytajcie o imprezach jakie zorganizowaliśmy w tym roku.

 

KWIETNIOWE POCZĄTKI

 

Rozpoczęliśmy wraz z początkiem wiosny. 14 kwietnia obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. Było kolorowo, wesoło i w esperanto! Można nas było także spotkać w Hotelu Lubicz, gdzie przeprowadzaliśmy serie eksperymentów. Młodzi naukowcy dowiedzieli się więcej o polimerach, a także o tym, jak powstały wulkany i dlaczego wybuchają. Mieli nawet okazję doprowadzić do erupcji jednego z nich! Pozostawiliśmy także odcisk dłoni na Festiwalu "Wiosna Portugalska" organizowanym przez Słupski Ośrodek Kultury.


 

WYSTRZAŁOWY MAJ

 

3 maja to od kilku lat szczególny dzień w życiu naszego miasta. SALWA - Słupska Akcja Lokalnego Wystrzału Artystycznego przeszła już do tradycji i na stałe wpisała się w krajobraz majowego weekendu. Byliśmy tam razem z wami, oferując kilkanaście stoisk warsztatowych, wystawy, koncerty, wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę! Koniec maja to okres, w którym wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Obchody tego wyjątkowego dla nas dnia zaczęliśmy już 27 maja wraz ze słupskim oddziłałem CARITAS - zorganizowany przez panią Lidię Matuszewską Dzień Dziecka wspomogliśmy robiąc balony i malując najmłodszym twarze. Odbyło się też kilka konkursów - dzieci były zachwycone! Natomiast 31 maja pojawiliśmy się w przedszkolu numer 8, gdzie wraz z podopiecznymi placówki bawił się nasz szczudlarz oraz animatorzy z balonami.


 

CZERWIEC POD ZNAKIEM WIKINGA

 

Skoro już o Dniu Dziecka mowa: z reguły jest tylko jeden, pierwszego dnia miesiąca. W życiu Fundacji sprawa wygląda nieco inaczej! Oprócz dwóch, które organizowaliśmy w maju, był także ten właściwy. 1 Czerwca pojawiliśmy się w Ustce, przywożąc ze sobą całą wioskę wikingów. Był Drakkar, do którego można było wsiąść, było malowanie twarzy, balony, walki wikingów, strzelanie z łuku, lodowe giganty - jednym słowem - cała masa atrakcji.

3 czerwca pojawiliśmy się w Duninowie. Tam również radości było co niemiara, a najmłodsi do ostatnich chwil bawili się z naszymi animatorami. Dzień później, w niedzielę, 4 czerwca wikingowie zaatakowali Słupsk. Tu pokazał się nordycki hart ducha słupskich dzieci - mimo ulewnego deszczu przyszły wraz z rodzicami, by dać się porwać w wir wikingowych zabaw. Jak widać w pracy Fundacji Dzień Dziecka to właściwie.. pięć dni! To jednak nie koniec czerwcowych zajęć. Przy ulicy Słowiańskiej w Ustce namalowaliśmy mural na ścianie jednej z kamienic. Dzieło projektu Piotra Igora Salaty to pierwszy Ustecki Mural. Zrealizowaliśmy go w ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustka.

 

LIPIEC NADAL NORDYCKI

 

Choć nie tylko! 4 lipca to ważna data w historii Stanów Zjednoczonych. Od niedawna także dla naszego miasta, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo bazy rakietowej. Dzień Niepodległości był dla słupszczan jedyną szansą, by wejść na jej teren i na własne oczy zobaczyć postęp prac. Byliśmy tam z wami - tym razem jako piraci - i wraz z całą piracką hałastrą bawiliśmy dzieci do samego końca imprezy! X Ogólnopolski Zjazd Maskotek w Rowach to wydarzenie trwające aż trzy dni! Od 14 do 16 lipca można było nas spotkać właśnie tam. Wioska Wikingów przeżywała prawdziwe oblężenie. Walki wojów, malowanie twarzy, poznawanie historii wikingów - to i wiele innych atrakcji przygotowaliśmy w tych dniach dla turystów tłumnie odwiedzających Rowy. Nordyccy wojownicy pojawili się też 21 lipca w Kobylnicy, gdzie zabawom nie było końca. Dzień później wylądowali w Szczecinku by i tam dokonać podboju i pokazać miejscowym dzieciom z jakiej gliny ulepiony jest prawdziwy wojownik!


 

POWSTAŃCZY SIERPIEŃ

 

1 Sierpnia to dla wielu Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Dla nas to zwieńczenie kilku miesięcy pracy. Rekonstrukcja Wybuchu Powstania Warszawskiego już po raz piąty odbyła się w Słupsku, po raz drugi zaś w przestrzeni al. H. Sienkiewicza. Tegoroczna Rekonstrukcja była wyjątkowa pod wieloma względami: wzięło w niej udział ponad 200 rekonstruktorów ( prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej! ), pojazdy z epoki, ustawiliśmy także telebim dla widzów, których liczba również wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Wiele moglibyśmy tu napisać, jednak o samej rekonstrukcji najlepiej opowie wam materiał przygotowany przez Flyseo:


14 i 15 sierpnia upłynęły nam w Ustce. Dożynki Rybne to środek sezonu - w jednej z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości gwarantuje to tłumy turystów! Wikingowie i tym razem nie zawiedli. Statek cieszył się olbrzymią popularnością, a możliwość stanięcia w szranki z jednym z wojów przypadła do gustu nie tylko dzieciakom! 20 Sierpnia to dzień, w którym po raz pierwszy w naszym mieście odbył się URSUS RACE SŁUPSK - impreza sportowa łącząca trzy dyscypliny: rajd rowerowy o długości 10 km, bieg na 7 km oraz bieg na 5 km z przeszkodami. W zawodach wzięło udział łącznie prawie 200 zawodników!

To jednak nie koniec naszych sierpniowych zmagań. Najbardziej magiczna noc roku odbywa się przecież właśnie w tym miesiącu! Sabat Czarownic, który zmienił sobotnie popołudnie w wieczór czarów i zaklęć, tłumnie przyciągnął słupszczan pod Basztę Czarownic.


 

RADY NA WRZESIEŃ

 

Oprócz projektów, o których już mogliście przeczytać, realizowaliśmy także takie, które trwały cały rok i które realizowaliśmy wręcz "po kawałku". Rady na odpady - spotkaliśmy się z wami w Lasku Północnym na eko grze, w ramach tegoż właśnie projektu. Zawodnicy dzielnie wypełniali postawione przed nimi zadania, a łatwo nie było! Mimo wrześniowej aury, biorącym udział w grze dopisywała pogoda ducha, co zdecydowanie pomagało przedrzeć się przez nasze stacje. To jednak nie wszystko - w ramach tego projektu nagraliśmy też serię filmów promujących ekologiczny styl życia i właściwe gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście - zajrzyjcie na nasz kanał YouTube! Trzeźwe spojrzenie w przyszłość to projekt, który również rozłożyliśmy na kilka miesięcy. Prelekcje oraz kino plenerowe to bardzo ciekawe połączenie. Pierwszy z pokazów filmowych odbył się 30 września na terenie SOSIR. Po prelekcji na temat życia bez uzależnień pokazaliśmy film "Pod Mocnym Aniołem". Kolejne pokazy odbyły się 11 października oraz 1 grudnia w budynku Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego 22. Widzowie obejrzeli filmy "Limitless" oraz "Żona Policjanta".


 

PAŹDZIERNIK NA WESOŁO

 

Uśmiechnij się Słupsku! Pod takim hasłem spotkaliśmy się z mieszkańcami 6 października pod Basztą Czarownic. Widzowie zobaczyli dwa filmy - "Gang Wiewióra" oraz "Happy Go Lucky, czyli co nas uszczęśliwia".


 

ODETCHNIJMY W LISTOPADZIE

 

Listopad to miesiąc, w którym nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Zbliżająca się wielkimi krokami zima daje już o sobie znać, odchodzące w niepamięć lato nadal jednak potrafi zaskoczyć. Z pewnością pamiętacie tegoroczną rocznicę odzyskania niepodległości - 11 listopada. Pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu - jednak ustczanom to nie przeszkadzało. Byliśmy z nimi - nasz orzeł oraz biało-czerwony szczudlarz bawili się z dziećmi, jakby nigdy nic, warsztaty z robienia kotylionów cieszyły się olbrzymim powodzeniem, a stanowisko z balonami - oczywiście w narodowych barwach - przeżywało prawdziwe oblężenie!

14 listopada mogliście nas spotkać na ulicy Nowobramskiej w Słupsku. Projekt "Odetchnijmy w Słupsku" miał pokazać, jak wiele wiemy ( lub nie wiemy ) o powietrzu i o tym, jak zadbać o jego jakość. Mimo że Słupsk wypada całkiem nieźle na tle innych polskich miast, nic nie stoi na przeszkodzie, by doszusował do czołówki miast europejskich, a nawet światowych! Wraz z mieszkańcami próbowaliśmy odkryć jak tego dokonać. Czy się udało? Przekonajcie się na zdjęciach, a jeżeli nie daliście rady wpaść na nasz event na Nowobramskiej i nadal nie wiecie jak macie dbać o powietrze w swoim mieście, Wciskacze Kitów pomogą wam z radością!

25 listopada w Słupskim Ośrodku Kultury, z inicjatywy Słupskiej Rady Seniorów oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zorganizowaliśmy imprezę dla seniorów. Było bingo, karaoke, nawet turniej jeden z dziesięciu, a także poczęstunek i wspaniała atmosfera - tańcom i radości nie było końca! Listopad to także finał projektu "Teatr Wielu Pokoleń". Warsztaty z grupą seniorów i seniorek odbywały się na przestrzeni całego roku. Ich uczestnicy nauczyli się jak wykonać charakteryzację teatralną, jak stworzyć scenografię, scenariusz, wreszcie - 30 listopada, wyszli na scenę, prezentując "Przemianę" Franza Kafki w reż. Stanisława Miedziewskiego.

Więcej o tym projekcie przeczytać można pod TYM linkiem. 

GRUDZIEŃ

 

Jak to z reguły bywa w grudniu, czerwony nos rudolfa i biała mikołajowa broda nie opuszczają nas przez większość miesiąca. Większość, bo na całe szczęście znalazła się też chwila na świąteczny odpoczynek i noworoczne szaleństwa. I dobrze, bo w nowym roku czas ruszyć do pracy z nowym zapałem, nowymi pomysłami i zupełnie nową energią.

To jeszcze nie wszystkie projekty, które realizowaliśmy w minionym roku. Wybraliśmy dla was tylko część. Byliśmy także w niezliczonej ilości przedszkoli i szkół, a projekt "Aktywizowanie przez majsterkowanie" w Męskiej Szopie trwał prawie cały rok i dwa dni w tygodniu gromadził amatorów majsterkowania przy wspólnej pracy.

Co przyniesie 2018? Z pewnością wiele nowego. Możemy wam zdradzić, że już rozpoczęliśmy przygotowania do szóstej inscenizacji powstania, a Męska Szopa nadal działa i zaprasza chętnych w poniedziałki i piątki od godziny 15:00! Chcecie wiedzieć więcej?

Śledźcie nasz profil FB oraz stronę internetową!


Starsze posty
bottom of page